Ütü Tabanı Nasıl Olmalı

0
683
views

Ütüler bir kıyafetin kırışıklığının giderilmesinde kullanılan su ve elektrik ile çalışarak kıyafetlerin üzerinde bulunan büyük ya da minimal kırışıklıkların giderilmesinde kullanılan cihazlardır. Ütüler fişe takıldıktan sonra üstünde bulunan sıcaklık ayarına göre kendi tabanını ve su haznesindeki suyu ısıtmaya başlar. Ardından tam ısındıktan sonra ütü tabanı altındaki deliklerden çıkan buharlar sayesinde kıyafetin üzerindeki kırışıklıklar giderilmiş olur. Ütüler genel olarak üstü plastik, altı teflon ya da farklı metallerden yapılma malzemelerden oluşur. Genellikle fişin gittiği kabloyu saran bir iplik kordonu bulunmaktadır. Bu iplikler ütünün yanlışlıkla kabloya değip eritmesine yol açacak sıkıntıların ortadan kalkması için yapılmıştır. Güzel yapılacak olan bir ütünün sıcaklık değerlerini doğru seviyede çıkartabilmesi önemlidir.

Ütülerde Doğru Isı Değerleri Önemli Faktörlerden

Düşük ısı istenen ipek gibi kumaşları ütülerken fazla ısınabilecek ütüler ipek kumaşını kolaylıkla yakabilmektedir. Bunun önüneyse kaliteli ütüler alarak önüne geçilebilir. İçerisinde kullanılan rezistanslar bozulduğunda ütüler kararsız davranabilirler. Orta ayarlarda ayarladığınız bir ütünün rezistansı bozulmuş ise ütünüz tam ısınmadan devreyi kapatarak ütünün ısınmasının önüne geçebilmektedir. Böyle durumlarda ütünüzün eğer garantisi varsa bu hakkını kullanabilirsiniz ya da yoksa tamirciye götürerek tamir ettirebilirsiniz. Ütünün en önemli parçası olan tabanı ütü içerisindeki en çok önem verilen parçadır. Bunun sebebi ise kıyafet ile olan sürtünmesidir. Bir ütü kıyafet üzerinde kolay bir şekilde kayabiliyorsa bu ütünün tabanı gayet güzel ve kaygan bir malzemeden yapılmış demektir.

Teflon Tabanlı Ütüler Seçilmeli

Hangi malzemeden yapıldığı bilinmeyen ütü tabanlarında ise kıyafet ile ütü arasında fazla bir sürtünme gözlenmektedir. Burada sürtünme teflon tabanlar kullanılarak en düşük seviyeye çekilmelidir. Bu sayede yapılan ütü yüksek performans vereceği gibi aynı zamanda çıkacak sonuçlardan alınacak zevkin artmasına da yol açmaktadır. Piyasada bulunan birçok ütüden farklı olarak buharı direk olarak dışarı vererek buhar ütülerini çoğunuz görmüşsünüzdür. Bunlarda ütü kıyafetin bir askıya asılarak gerçekleştirilmesi ile yapılır. Önceden ısıtılan ütünün ucu ütülenecek olan kıyafete tutularak üstündeki kırışıklıkların anında yok olması gözlemlenir. Bu tarz ürünler diğer ütülere göre yapısal olarak fazla benzemediği de görülmektedir. Ucunda bir üfleyici bulunan ayaklı ütülerde uygulama bir o kadar basit olduğu gibi su tüketimi de baskılı ütülere göre oldukça fazladır. Buna rağmen fazla su tüketimine karşılık olarak kolay uygulama ve yüksek verim alınır. Genellikle kuru temizlemecilerin kullanmakta olduğu bu cihazı evlerde görmek zordur.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here