Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

0
630
views

Ütüler insan hayatında kıyafet ve tekstil sektörü açısından yüksek öneme sahip kırışık giderme araçlarıdır. Bu araçlar gömlekten, pantolona birçok kıyafetin kırışıklıklarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Zamanla kullanıma ve kullanılan suya göre kireçlenebilmekte olan bu araçların oldukça kolay kireçten arındırma metotları bulunmakta. Ayrıca ütülerin en iyi şekilde performans gösterebilmelerini sağlamak amacı ile bu temizliğin düzenli bir şekilde yapılması gerekilmelidir. Ütülerdeki kireçlenmenin önüne geçebilmek için ise kireçli olduğunu bildiğiniz şebeke suyu değil, içme suyu olarak kullandığınız damacana suları kullanılmalıdır. Böylece kullanacağınız ütülerin kullanım sürelerini de arttırmış olursunuz. Eğer sizlerin de ütüleri kireçlendiyse ve artık eski performansını gösteremiyor, az buhar üflüyorsa bu yazımızda ütülerinizi kireçten nasıl arındırabileceğiniz hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Birinci yöntem olan ve en basit yöntemlerden birisi olan ütüdeki kireçleri temizlemeden önce yapılması gereken metot, kürdan yardımı ile ütünün deliklerinin iyice açılması olacaktır. Ütü tabanında bulunan buhar deliklerini iyice kürdan ile temizledikten sonra içeride kalan pislikleri almak için pamuklu çubuklardan yardım alabilirsiniz. Ilık su içerisine koyacağınız biraz bulaşık deterjanını homojen bir şekilde karıştırdıktan sonra kulak çöplerini bu suda gezdirerek delikleri bu su ile temizlemelisiniz.

Ütünün içerisinde haneyi dolduracak kadar içme suyu ekledikten sonra en sıcak derecede buhar sıkmanız gerekmekte. Bunun ardından kireçten arınan ütü, deliklerini tekrar açacaktır.

Sirke ile Temizleme

  1. yöntem olarak uygulanan ve genellikle birinci yöntemin işe yaramadığı durumlarda başvurulan yöntemlerden birisi olan sirke ile temizlemeyi şu şekilde yapıyoruz. İlk önce yüksek derecelerde ısıttığımız ütümüzün fişini çıkarıyoruz. Ütü haznesine aldığı kadar beyaz sirkeyi koyuyoruz. Ardından ütünün fişini takıp dışarıya devamlı buhar vererek bu işlemi sirke bitinceye kadar tekrarlıyoruz. Ütüdeki sirke bittiğinde ise üstüne tekrar içme suyu ekleyerek sirkeden arındırmayı unutmamanız gerekmekte. Bu işlem için sadece marketlerde satılan beyaz temizlik sirkelerini kullanmanız gerekiyor. Diğer bitkisel kaynaklı sirkeler cihazınıza zarar verebilir.

Kireç Sökücüler ile Temizleme

Kireçler oldukça inatçı ise en son metot olarak bu metodu kullanabilirsiniz.  Marketten satın aldığınız kireç sökücüler bu kireçleri hemen çözdüğü gibi en etkili çözüm yöntemi aslında bu. Ütünün içerisine bir çay bardağı içme suyu ekledikten sonra 1 yemek kaşığı kadar kireç sökücü döküp ütü ısınasıya kadar ütünün fişini takın ve buharını dışarı verin. Ütü içine tekrar içme suyu koyarak içerisine tekrar kireç sökücü koymadan büyün buharı yine dışarı verin.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here