Saç Kurutma Makinesi Ne Kadar Elektrik Harcar?

0
6579
views

Saç kurutma makinesi ya da diğer yoğun kullanılan adıyla fön makineleri çok sık kullanıldığı için elektrik konusunda soru işaretleri yaratabilmektedir. Özellikle evlerde çok yoğun bir şekilde kullanılması halinde aile bireyleri arasında başlayan fön makinesi ne kadar elektrik harcar ya da saç kurutma makinesi ne kadar elektrik harcar gibi tartışmalarda mevcut veri ve kullanım istatistiklerine bakılması yeterli olacaktır. 

Saç Kurutma Makineleri Ne Kadar Elektrik Tüketir?

Evlerde kullanılan saç kurutma makinelerinin elektrik faturasına etkisi çok fazla değildir. Öyle ki şu anda Türkiye’de satışta olan saç kurutma makinelerinde 1700 ve 2200 watt arasında bir elektrik tüketimi bulunmaktadır. Bu kadarlık bir elektrik tüketiminin ise özellikle 2000 watt elektrik harcayan bir saç kurutma makinesi esas alındığında saatlik tüketimi yaklaşık 90 kuruş olmaktadır. En fazla 10 dakika sürecek olan bir saç kurutma işleminde ise kuşkusuz tüketim çok makul seviyelerde olacaktır. Her gün 5 dakika saçını kurutan bir kişi, aylık 2 buçuk saatlik bir tüketim yapacaktır. Yine 2000 watt elektrik harcayan bir saç kurutma makinesi esas alındığında aylık elektrik faturasına etki 2.20 TL gibi bir tutar olacaktır. Bu nedenle elektrik harcama noktasında saç kurutma makineleri çok uygun seviyelerdedir ve elektrik faturasına ekstra bir yük olmayacaktır.

Saç Kurutma Makinesi Elektrik Hesaplaması

Kullandığınız saç kurutma makinesinin ne kadar elektrik tüketimini yaptığını hesaplamak istiyorsanız bu işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Öyle ki 2000 watt gücündeki bir cihazın bir saatteki elektrik tüketimi 2.5 kilowatt olacaktır. Bu nedenle kullandığınız süreye göre ne kadarlık bir elektrik harcaması yaptığınızı kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Daha sonrasında ise elde ettiğiniz bu tutarın mevcut bölgenizdeki elektrik fiyatları ile çarpmanız yeterli olacaktır. 

Türkiye’de genellikle 1 kilovat için ortalama 0,400 TL gibi bir ücretlendirme yapılmaktadır. Hesaplama yaparken elektrik faturanızdaki bu güncel fiyatlandırma bilgilerini kullanmanız daha doğru bir hesaplama yapmanızı sağlayacaktır. Yapacağınız bu hesaplamalar sayesinde saç kurutma makinesinin elektrik faturasına ne kadar bir etki yapacağını kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda fön makinesi ile saç kurutma makinesi arasında bariz farklar olduğu gibi bu iki farklı ürün arasında elektrik tüketimi açısından da farklar fazladır. Bu nedenle kişilerin özellikle elektrik tüketimini göz önünde bulundurulması halinde ilk olarak satın alma aşamasında kişiler ev tüketimine dikkat etmesi gerekecektir.

 

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here