Saç Kurutma Makinesi Nasıl Çalışır?

0
2956
views

Pratik bir şekilde saçların kurutulmasını sağlayan ve aynı zamanda şekil vermeye yardımcı olan saç kurutma makinesinin çalışma prensibi oldukça farklıdır. Günlük yaşamda önemsenmeyeni dikkat edilmeyen bu durum çoğu kişi için merak edilen bir alan olabilmektedir. Özellikle 1915’li yıllar itibariyle insan yaşamına girmeye başlayan saç kurutma makineleri günümüzdeki boyutlarından çok daha büyüktü. 

Saç Kurutma Makinelerinin Tarihsel Gelişimi

Saç kurutma makineleri evlerden ziyade daha çok ortak kullanım alanlarında yer alıyordu ve kuaförlerde bu özel ürünler kullanılabiliyordu. Taşınması da oldukça zor olduğundan dolayı kişiler uzun süreler bu makinelerde oturarak saçlarının kurumasını bekliyordu. Yaşanan gelişmeler sonrasında ise saç kurutma makinelerinin motorlarının daha da küçülmesi cihazların da küçülmesini sağladı. 

Elektronik alet satan her mağazadan satın alabileceğiniz saç kurutma makinelerinde farklı özellikler ve markalara göre fiyatlarda değişiklik olmaktadır. Sıcaklığı ayarlayabilen bir düğmesi, hava hızını ayarlayan bir diğer düğmesi ve açma kapama tuşu ile kolay bir şekilde kullanılabilen bu saç kurutma makinelerinin çalışma prensibi de benzerdir. 

Saç Kurutma Makinelerinin Çalışma Prensibi

İçerisinde bulunan elektrik motorunun dönmesi ve saç kurutma makinesinin ucundan havayı vermesi ile çalışan saç kurutma makinelerinde sıcaklık ise özel rezistanslar ile sağlanmaktadır. Bu bakımdan kişiler en sıcak moda aldığında rezistans mümkün olduğu kadar en sıcak seviyeye çıkarak üzerinden geçen havanın ısınmasını sağlar. Genellikle saç kurutma makinelerinin en arka kısmında bulunan fan dışarıdaki havayı makinenin içine çekerek ön tarafa iletir. Bu iletme saatte 60 kilometreye kadar ulaşabilmektedir. Özellikle saç kurutma makinelerinin boyutu göz önünde bulundurulduğunda hava hızlı bir şekilde ısıtılmaktadır. 

Çoğu zaman nikrom adı verilen özel tellerin kullanıldığı saç kurutma makinelerinde, bu tellerin sağladığı avantajlar sayesinde hızlı bir şekilde ısıtma sağlanabilmektedir. Üstelik spiral yapıda olan bu teller çok ergonomik yapısı sayesinde yoğun bir şekilde saç kurutma makinesinin içerisinde yerleştirilmektedir. Isı ayarlama tuşuna bağlı bir şekilde çalışan bu tellerde ısı maksimum seviyeye çekildiğinde çok daha fazla ısı verilir ve aynı zamanda saç kurutma makinesinin güç tüketimi de artmaktadır. Farklı modellerde saç kurutma makinelerinde hava ile birlikte iyon parçaları da eklenir. Böylece saçlarda oluşan elektriklenme engellenerek daha sağlıklı ve kolay bir şekilde kurutma işlemlerinin yapılması sağlanmaktadır. Temel prensip olarak bu şekilde çalışan saç kurutma makineleri basit bir düzene sahiptir ve bu nedenle de tamiri daha kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. 

 

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here