Saç Kurutma Makinesi İle Fön Nasıl Yapılır?

0
3182
views

Evlerde kullanılan makineler genellikle saç kurutma makineleri olduğu gibi fön makineleri ile karıştırılmaktadır. Fön makineleri ile saç kurutma makinelerinin arasında fark olduğu gibi fön makinesi saça daha kolay bir şekilde şekil verilebilmesi adına özel olarak hazırlanmaktadır. Motorun dönme hızı, fön makinesinin içerisindeki hava ve aynı zamanda hava çıkışının dar olması fön makinelerinin bu alanda farklı olmasını sağlayan önemli ayrıntılardır. 

Başlık çıkışı dar olduğu için hava daha hızlı ve daha dar bir bölgeye nüfus etmektedir. Böylece fön makinesi ile bölgesel olarak yapılacak düzenlemeler çok daha kolay ve başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Buna karşın saçına şekil vermek ve saç kurutma makinesi ile fön yapmak isteyen kişiler evde bu işlemleri uygulayabilir. Bir fön makinesi kadar etkili sonuç alınması çok mümkün olmasa da kişilerin bu konuda yetenekli olması, istediği sonucu alması adına yeterli olacaktır. 

Evde Fön Nasıl Çekilir?

Kuaförler için fön masrafı yapmak istemeyen kadınlar fön makinesini temin edemiyorsa bu yöntemi deneyebilir. Yapacağınız işlemler de bazı püf noktalarına dikkat etmeniz alacağınız sonucu çok daha istenen noktaya çekecektir. 

Evde fön çekme noktasında saç kurutma makinesi ile yapılacak işlemlerde özellikle saç tipine uygun bir fırçayı temin etmeniz gerekir. En azından şekil verme noktasında durumu çok daha cazip bir hale getirebilirsiniz. Bunun için profesyonellerden yardım talep edip en uygun saç fırçası için kuaförünüzden destek sağlayabilirsiniz.

Fön Çekimi İçin Hazırlık 

Gerekli ekipmanlar tamamlandıktan sonra ise saçlara model vermek için öncelikli olarak saçın temiz olduğundan emin olmalısınız. Eğer saçınız temiz değilse saçınızı yıkamanız gerekecektir. Aynı zamanda saçlarınızı yıkadıktan sonra soğuk su ile durulamanız görünüm açısından çok daha parlak saçlara sahip olmanızı sağlar. Bu küçük noktalara dikkat ederek saçlarınızı yıkamalı ve fön çekmek için hazır hale getirebilirsiniz. 

Saçlarınızı yıkadıktan sonra uygun bir şekilde taramanız gerekir. Bu tarama işleminde ise geniş dişli tarak kullanarak saçınıza zarar vermeden tarama işlemini yapmanız ve saçlarınızı açmanız önemlidir. Bu adımların ardından ise fön vermeye başlayabilirsiniz. Fön çekerken saç kurutma makinesinin en hızlı ayarını tercih etmelisiniz. Daha yüksek ve hızlı bir hava akışını sağlayarak saçınızı daha kolay bir şekilde şekillendirebilirsiniz. Özellikle fön başlığına sahip olan bir saç kurutma makineniz varsa kuşkusuz işiniz bu konu çok daha kolay olacaktır. Saçınız tamamen kuruduktan sonra ise ön kısımlarını ayırmanız gerekir. Bunlar için evinizde bulunan tokaları kullanabilirsiniz. İki kısma ayırarak tutturduktan sonra ise arka kısımlarını da mutlaka üç-dört parçaya ayırmanız gerekir. Böylece parça parça bir şekilde fön çekmeye başlayabilirsiniz. 

Fön çekimde öncelikli olarak ense kısımlarından başlanmalı ve en son ön kısımları yapmalısınız. Alt kısımdan başladığınız fön işlemlerinde makineyi çok fazla yaklaştırmamanız ve saçınızı çok fazla ısıtmamanız önemlidir. Eğer fönün düz olmasını istiyorsanız saçlarınızı aşağıya doğru fırça ile birlikte çekmeniz gerekecektir. Eğer daha dalgalı ve kıvırcık bir görünüm elde etmek istiyorsanız da saçlarınızı çekerken saçların ters istikametine doğru saçlarını taramanız gerekecektir. 

Özellikle uç kısımlarını fırçaya sararak birkaç kez bu işlemi tekrarlayınız. Daha parlak, dikkat çeken görünüm için bu ideal olacaktır. Saçlarınızın daha uzun bir süre sönmeden kalmasını istiyorsanız tamamen kuruyana kadar saçlarınızda fön işlemlerini tekrarlamanız gerekir. Bu önemli noktalara dikkat ederek yapacağınız fön çekme işlemleri ile evde saç kurutma makinesi ile fönünüzü tamamlayabilirsiniz.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here