Küçük Ev Aletleri Marka Sıralaması

0
3777
views

Türkiye’de özellikle küçük ev aletleri sektöründe oldukça büyük bir gelişme var. Kendi markalarımız ile kendi pazarımızı oluşturuyoruz. Sinbo, Korkmaz, Arnica, Homend yerli markalardır. Sektör gelişirken yerli markaları da peşinden sürüklüyor. Kişi başına düşen gelir arttıkça elektrikli ev aletlerinde de kullanım arttı. Evlenmeler çocukların büyüyüp kendi evlerine geçmesi memur olan insanların memleketleri dışında bir yere atanması ile yeni ev kurulması gibi birçok sebepten dolayı küçük ev aletlerine olan ihtiyaç arttı. Arz talep artınca üretimde artıyor. Ve teknoloji ile insanların hayatları kolaylaşıyor. Her şey bu sayede daha pratik hale geliyor. Kahveyi bile artık profesyonel şekilde makinede yapıyoruz.

Yerliler Güçleniyor

Yerli üretim dışında yabancı üretimde tek rakip aksi düşünülemez olan Çin’dir. Yerli ürünlerin ucuz ürünler ile rekabet etme lüksü olmuyor. İhracatta 3.üncü sırada olan Arnica elektrik süpürgesi üretimi yapıyor. İlk başta Homend yerli üretim yapmıyor olsa da yerli üreticilerin payının artması sayesinde bu durum değişmiştir. Ayrıca özellikle gıda ve içecek hazırlama ile dik ve yatay süpürge bölümünde ürün üreten yerli piyasa ağırlığının giderek artış gösterdiğini görüyoruz. Markalar hem yabancı firmalar ile hem de yerli firmalar ile rekabet içerisinde. Elektrikli ev aletleri geleneksel beyaz eşya ürünlerine göre daha dinamik ve yakından modası takip edilen ürünlerdir.

Yerli Bir Diğer Marka Kumtel 

1972 yılında faaliyete başlayan Kumtel 40 yılı aşkın süredir sektörde. Kumtel markasının da ürün skalası son derece geniştir. Bu ürünler arasında ısıtıcıdan tos makinesine kadar çok geniş bir ürün çeşitliliği bulunuyor. Aynı zamanda ürünler dayanıklılığı sayesinde uzun yıllar kullanılabilen son derece işlevsel tasarımlardır.  Firma Kumtel ve Luxell olmak üzere iki farklı marka ile tüketiciye ulaşıyor. Üretim kapasitesi günlük 30 binin üzerinde oldukça güçlü bir potansiyele sahiptir. Üretiminin %70ini ihraç eden Kumtel Almanya’dan Güney Afrika’ya uzanan 5 kıtadaki 105 ülkeye ihracat yaparak dış ülkelere satış yapıyoruz. Böylelikle sadece tüketim ülkesi olmaktan çıkarak üretim ülkesi de oluyoruz.

Yeni Yerli Markalar da Geliyor

Uydu sektörüne 1990 senesinde giren next nexstar şuanda da küçük ev aletleri üretiminde faaliyet gösteriyor. Next Home markası ile sektöre giren firma yemek hazırlama alanlarına ilk başta ayrıcalık tanıyor. Bu grupta kettle, blender setleri ve mikser, doğrayıcı, kahve makinesi, tost makinesi, filtre kahve makinesi, ekmek kızartma makinesi ve saç kurutma makinesi bulunuyor. Bu küçük ev aletlerini kendi firma şubelerinde satışa sunuyorlar. Küçük ev aletleri sektöründe ilk olarak mutfak ürünlerini hedefliyorlar dış ülkeler ile ticaret yani ihracata yönelik çalışmayı planlıyorlar.

Süpürgede En Çok Pay Bizim

Yerli üretimde oldukça aşama kaydeden yerli üretim firmaları en çok da elektrikli süpürge ihracatında önemli paya sahip. Bu sektördeki pazarın son üç yıldır tüm gruplarında en çok satan ürünü olan Arnica Bora serisini üretiliyor. Ev temizliği yiyecek hazırlama içecek hazırlama ütü kişisel bakım ve ev araç gereçleri olarak 6 kategoriye ayrılıyor. Ayrıca toplam 114 ürün vardır. Bu yerli üretim marka uluslararası alanda ödül de almıştır.

 

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here