Küçük Ev Aletleri Listesi

0
1506
views

Küçük ev aletleri, adından da anlaşılacağı üzere küçük ama günlük ev işlerinin görülmesi esnasındaki yararları büyük olan elektrikli aletlerdir. Özellikle evlenmek üzere olan genç kızlar tarafından sıklıkla tercih edilen küçük ev aletleri, kullanımlarının kolay olması nedeniyle de avantajlıdır. Küçük ev aletleri üreten pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmaların üretmiş olduğu küçük ev aletleri, Türkiye’nin dört bir yanında satışa sunulmaktadır. Sağlamış oldukları avantajlar ile neredeyse evlerin vazgeçilmez eşyaları arasında yer almaktadırlar.

Elektrikli Süpürge

Süpürgenin hiç icat edilmediğini düşünün. Halılarınızı her gün camdan ya da balkondan sarkıtarak çırpmak zorunda olduğunuzu, ya da sokağın ortasında değnek ile çırpmak zorunda olduğunuzu gözünüzün önüne getirin. Sonra da, kablosundan tutup da evin bir ucundan diğer ucuna sürüklediğiniz elektrikli süpürgenin hayatınıza katmış olduğu kolaylıklara bakın. Küçük ev aletleri denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden birisi olan elektrikli süpürgelerin girmediği ev neredeyse kalmadı. Her geçen yıl daha farklı modellerde ve yenilikler eklenerek üretilen elektrik makinelerinde son moda ise su hazneli elektrik süpürgeleri. Aynı zamanda bir deterjan haznesine de sahip olan sulu süpürgeler, hem temizlik esnasında daha güzel bir kokunun ortamda kalmasını, hem de su sayesinde temizliğin iyice derinlemesine yapılmasını sağlamaktadır.

Ütü

Ütü, yalnızca çamaşırların kırışıklıklarını gidermek için değil; aynı zamanda üzerilerinde kalmış olan son bakterilerin öldürülmesine de yaramaktadır. Günümüzde belki yüzlerce denilebilecek kadar ütü modeli bulunmaktadır. Ütü konusunda yeni trend ise buhar kazanlı ütülerdir. Eski terzi dükkânlarında görmeye alışık olduğumuz, bol buhar çıkaran ve daha kaliteli ütüleme yapan buharlı ütüler, şimdilerde evlerde kullanılabilmesi için yeniden tasarlanarak üretilmektedir. Ütü, küçük ev aletleri arasında, neredeyse olmazsa olmaz denilebilecek bir konuma sahiptir.

Kettle (Su Isıtıcı)

Hızlı bir şekilde su ısıtmaya yarayan kettle, ev kadınlarını ocağın başında bekleme derdinden kurtarmaktadır. Bir demlik su kaynatmak için on ya da on beş dakika tüpün başında bekleme dönemi kettle ile birlikte son buldu. Su doldurulup düğmesine basıldıktan sonra birkaç dakika içinde kaynatan bu hamarat küçük ev aleti, ev kadınlarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Her ne kadar çok elektrik harcadıkları yönünde kötü bir üne sahip olsalar da, on beş dakika boyunca yanan tüp ya da doğalgaz ile karşılaştırıldığında oldukça ekonomiktir.

Mikser

En güzel pastaları, kurabiyeleri yapmak için hamurunuzun iyice çırpılmış olması gerekmektedir. Eskiden bu iş için kaşıklar ya da çatallar kullanılmaktaydı. Bir leğene doldurulan malzeme, çatal yardımı ile dakikalarca el gücü ile çırpılırdı. Bu durum bazen kol kaslarının tutulmasına bile neden olurdu. Ancak mikser, bu sorunun üstesinden gelmeyi başardı. Artık sadece birkaç dakika içerisinde, elinizle yarım saat boyunca çırpamayacağınız kadar çok çırpılmış bir hamurunuz olacak. Oldukça küçük ve kullanışlı olan mikserler, hamarat kadınların mutfaktaki vazgeçilmezlerinden.

Fritöz

Çocuklarınızın kızartma isteklerini ev kokmasın diye sürekli geri mi çeviriyorsunuz? Kullanışlı küçük ev aletlerinden biri olan fritöz, artık çocuklarınızın bu isteğini yerine getirmekte size yardımcı olacak. Üstelik evde hiçbir koku bırakmadan ve etrafa yağ sıçratmadan. Ayrıca fritöz, çalışmak için tencerede yapılan kızartmalara göre daha az yağ gerektirmektedir.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here