Küçük Ev Aletleri Gelişiyor

0
630
views

SEKTÖR DİNAMİĞİ KÜÇÜK EV ALETLERİ

2011 yılı verilerine göre Türkiye’de 2 milyarlık hacme sahip olan küçük ev aletleri sektörü, bir yıllık süreçte %15 gibi bir büyüme göstermiştir. Ürünlerin yenilenme süresi, teknolojik gelişim dönemlerinin kısalığı ve yıllık evlilik oranlarının artışına bağlı olarak büyümenin her sene benzer oranlarda artacağı öngörülmekte olsa da, esasında ihtiyaçların artmasına paralel olarak genişleyen ürün yelpazesi sektörün önünü açmaktadır.

 

KÜÇÜK EV ALETLERİNİN SEKTÖRDEKİ DEĞERİ

Zamanın en önemli icatları olarak geçen küçük ev aletleri, mutfak kullanımı, kişisel bakım ihtiyaçları ve ev içi temizlik yardımcıları gibi çok çeşitli kullanım alanlarında üretilmektedir. İnsan elinin yapabileceği tüm işlerde pratiklik sağlayan bu ürün grubu, yaşamı kolaylaştırmak için üretilmiş teknolojilerle hizmet vermektedir.

 

Ürün grubunun üretimi, her yenilik gibi ihtiyaçtan doğmuştur. Zaman içinde boyutları küçülen ve ihtiyacın ötesinde yaşam konforu sağlayan elektronik cihazlara dönüşen küçük ev aletleri, genel olarak lüks tüketim grubunda sayılmaktadır.Yapılan araştırmalar neticesinde krize dayanıklı ürünler olarak adlandırılan grup, beyaz eşya sektörünün hareketliliğini düşürmemesi gerekçesiyle her yıl yeni kullanım alanlarında ürünler ortaya çıkartmaktadır. AR-GE çalışmalarının ihtiyaçları belirleme üzerine odaklandığı küçük ev aletleri grubu, bu çalışmalar neticesinde birkaç sene önce tanıştığımız meyve sıkacaklarını kullanıma sunmuştur. Aynı şekilde blender, epilasyon aletleri, buharlı ütü teknolojileri de bu uğraşlar sonucu hayatımıza girmiştir.Pazar payı ve rekabet koşulları gözönünde bulundurularak küçük ev aletleri tüketicilerini korumak adına belirli kurumlar da sektördeki firmalar dışında çalışmaktadır. Standartların belirlenmesi ve ürünlerin kalite koşullarına uygunluğunun denetlenmesi haricinde AR-GE çalışmalarına da destek veren bu oluşumlar, sektörün sağlıklı ve pozitif gelişimine katkı sağlamaktadır.

 

Görüleceği üzere küçük ev aletleri teknolojilerinin gelişimi, kullanıcıların ihtiyaçları kadar sektörün ve diğer standart yükseltici kurumların da faaliyetleriyle sağlanmaktadır. Sonuç olarak hayatı kolaylaştırırken ulusal standartları da yükselten ürünler ortaya çıkmaktadır. Bu da ürünlere yaşam konforunun ötesinde bir önem katmaktadır.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here