İdrarda Gebelik Testi

0
189
views

İdrarda gebelik testi gebe olunup olunmadığını anlamak için bir idrar çubuğu ile yapılan testlerdir. Bu testler idrardaki HCG seviyesini ölçer ve bu hormon, hamile kadınlarda fazla salgılanır. Yüksek olması durumunda gebe olunduğu anlaşılır. Gebelik testinin tam olarak yapılabilecek kadar HCG seviyesinin yükselmesi için bir adet periyodu kadar beklenmelidir. Adetin geciktiği günün ertesin gününde yapılan testler doğru sonuç verir.

İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

İlişkinin hemen sonrasında yapılan testlerin doğruluk ihtimali azdır. Doğru bir sonuç alabilmek ve emin olmak için ilişkiden sonra adetinizin gecikmesi ve şüphelenmeniz durumunda adetinizin geciktiği ilk gün test alıp yapabilirsiniz. Hamile kadınlarda yükselen HCG hormonu sayesinde anlaşılan hamilelik durumu için bu hormon seviyesinin belli bir seviyeye gelmesi gerekiyor. Belli seviyedeki HCG hormonu, idrar testinde pozitif olarak görünür.

İdrarda Gebelik Testi Kesin Sonuç Verir Mi?

İdrarda gebelik testi %99 oranında doğru sonuç verir ancak ne zaman yapıldığı önemlidir. Testin yapıldığı tarihe göre yanılma olasılığı ortaya çıkabilir. Testin yapıldığı saat de doğruluğu için önemlidir. Sabah saatlerinde ilk uyanıldığında yapılan testlerin daha doğru sonuç verdiği söylenebilir. İdrar testi yapılan kitlerin son kullanma tarihlerinin geçmemiş olması gerekir.

Geçmiş olması durumunda HCG seviyesini belirleyen kimyasallar bozulmuş olabilir ve bu da yanlış sonuç vermesine sebep olacaktır. Aynı zamanda çok fazla su içtiğinizde de idrardaki HCG seviyesi tam olarak saptanamayabilir. Özellikle de hamileliğin erken evrelerinde bu sebeple yanılma payı artar. Farklı sebeplerle HCG içeren fertilite ilaçları alınıyorsa da testin yanlış sonuç vermesi söz konusudur.

Hamile olmasanız bile testin pozitif çıkma ihtimali vardır. Bunun tek açıklamasıysa HCG içeren fertilite ilaçlarının alınmasıdır. Testin bozuk olması, onun pozitif göstermesi için bir sebep değildir çünkü bozuk olan testler negatif sonuç verir. Bunun sebebiyse bozuk gebelik kitlerinin HCG seviyesini saptama yeteneklerini kaybetmeleridir.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

İdrarda gebelik testi yapmadan önce hamile olduğunuzdan şüpheleneceğiniz bazı durumlar ortaya çıkar. Gebeliği anlamanın en kesin yolu, yapılan kan testleridir. Ancak yine de idrar testlerinin kesin sonuçlar vermesi nedeniyle daha fazla tercih edilir. Kadınların gebe olduğunun ipuçlarını veren bazı belirtiler ise kasık ağrısı, göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı ve halsizlik olarak sayılabilir.

Evde Hamilelik Testi

Evde daha kolay ve konforlu şekilde hamileliğinizi test edebilirsiniz. Eczaneden alacağınız testin son kullanma tarihi geçmediği ve neme veya ısıya maruz kalmaması durumunda çıkan sonuçtan emin olabilirsiniz. Eczane dışında marketlerde ve online alışveriş sitelerinde de bulabileceğiniz hamilelik testleri adet gününün gecikmesinden bir gün sonra yapılır.

En güvenilir testlerin kan testi olması nedeniyle hastaneye başvurabilir ve son kullanma tarihi, kullanıcı hatası, ısı ve nem gibi yanıltıcı etkilerden kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here