ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE

0
771
views

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE İLE TEMİZLİK ARTIK ÇOK KOLAY

İnsan hayatını kolaylaştıran teknolojik gelişmeler her zaman büyük ilgi görmüştür. Özellikle kadınların ev işlerine yardımcı olan küçük ev aletleri büyük bir talep görmektedir. Bu küçük ev aletlerinin başında, kadınların en çok kullandığı elektrikli süpürgeler gelir.

En Büyük Yardımcınız

19. yüzyılda elektrikli süpürge icat edilene kadar kadınlar halılarını bir ipe asıp sopa ile döverek, su ile temizliyorlardı. Çok yorucu ve zahmetli olan bu temizlik kadınlar için büyük bir problemdi. 1871 yılında İngiliz Hubert Booth tarafından ilk elektrikli süpürge icat edilince kadınların omuzlarında ki bu ağır yükte hafiflemeye başladı. Booth elektrikli süpürgeyi icat ettikten sona kendisine bu alanda bir şirket kurmaya karar verdi. İlk üretilen elektrikli süpürge çok büyüktü ve benzin ile çalışıyordu. Sanayi tipi olan bu elektrikli süpürgeler çok ağır oldukları için at arabalı yardımı ile temizlenilecek evlere götürülüyor ve evin penceresinden bir hortum girdirilerek temizleme işlemi yapılıyordu. Bu elektrikli süpürgenin kullanımı bu kadar zor olmasına rağmen çok büyük ilgi görmüş ve o dönem içerisinde çok iş yapmıştır.

İlerleyen yıllarda bu elektrikli süpürgenin çok iş yaptığını ve halk tarafından çok benimsendiğini fark eden Murray Spangler 1908 yılında çok daha küçük bir elektrikli süpürge üreterek bu ürünün patentini aldı. Murray Spangler patentini aldığı bu ürünü üretecek mali güce sahip olmadığı için elektrikli süpürgenin ilk seri üretimi William Hoover’ın şirketi tarafından yapıldı.

Günümüzde kadınların en büyük yardımcısı haline gelen elektrikli süpürgeler artık hemen hemen bütün evlerde kullanılmaktadır. Elektrikli süpürgeler bir hortum yardımı ile tozları emerek toz torbasına hapseder. Elektrikli süpürgeler adlarından da anlaşılabileceği gibi elektrik ile çalışırlar. Çok yüksek bir enerji gerektirmeyen bu küçük ev aletleri sayesinde kadınlar temizlik yapmayı artık daha çok seviyor.

 

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here