Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

0
565
views

Saçlar, insanların en dikkat çeken noktalarından bir tanesidir. Saçların bakımlı olması daha özgüvenli olmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda gür ve kabarık olmayan saçlar daha kolay şekil alırlar. Böylelikle dilediğiniz saç modelini saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçlar için, gerekli bakım yapılmadığı takdirde cansız bir hal alabilir. Bu durumda saçlarının her an gür, parlak ve ışıl ışıl olmasını isteyen insanlar için bu durum can sıkıcıdır. Saçlarınız, gerek stres, gerekse de nemini kaybetmesinden dolayı matlaşarak sağlıksız bir görünümde olabilirler. Bu durumdan kurtulabilmek için evde yapabileceğiniz doğal saç bakımı kürleri ile saçlarınızın istediğiniz canlılıkta olmasını sağlayabilirsiniz. Evde kolay malzemeler ile yapabileceğiniz doğal saç bakım önerileri şu şekildedir;

Badem Yağını Eksik Etmeyin

Badem yağı, hem saçlar hem de kaşlar için en faydalı yağlardan bir tanesidir. Bu nedenle uzmanlar saçların daha gür ve canlı görünmesini sağlamak için badem yağı kullanımının sıklıkla kullanılmasını uzmanlar öneriyor. Badem yağı saçın ihtiyacı olan nemi de saçlara kazandırdığından dolayı hayatınızdan ve saçlarınızdan badem yağını eksik etmemeniz tavsiye edilir. Haftada bir olmak üzere badem yağını saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar sürerek yaklaşık bir saat bekletmeniz gerekir. Düzenli kullanım sonrasında saç uçlarınızda yer alan kırıklar zamanla yok olur, saçlarınız daha canlı ve daha parlak bir görünüme kavuşur. Aynı zamanda badem yağı sayesinde güçlü bir yapıya kavuşacağından dolayı kolay kolay kırılmaz.

Saçınızı Doğal Kurutmaya Özen Gösterin

Saç maşası, saç düzleştiricileri ve fön makinesi uzun süreli kullanımlarda saçın güçsüzleşmesine çabuk kırılmasına neden olabilir. Saçlarınızı duştan çıktıktan sonra havlu ile ıslaklığını alarak yaklaşık yarım saat kadar havlu ile bekletmenizde fayda vardır. Saç kurutma makinesi kullandığınız zaman da ısı ayarını ılık ayara getirerek kullanın. Böylelikle kırılmaların ve cansız saçların önüne geçebilirsiniz.

Yumurta İle Saç Bakımı

Güzellik uzmanları hem saç hem de cilt için yumurta öneriyor. Saçlar içinde yararlı birçok faydaları bulunan yumurtayı düzenli olarak saçlarınıza kullandığınız zaman yıpranan saçlarınız onarılır. Az malzemeli bakım maskeleri ile son derece güzel ve ışıl ışıl saçlara kavuşmak artık hayal değil. Bir adet yumurta, uzun saçlı iseniz 3 adet yumurta kullanabilirsiniz. Yumurta kırarak güzel bir şekilde çırpın, saç derinize çırpmış olduğunuz yumurtayı yedirin, yarım saat kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Dilerseniz yumurta maskesinin üzerine badem yağı ile bakım yaparak saçlarınızı nemlendirebilirsiniz.

Aloe Vera Zeytinyağı Maskesi

Yıpranmış saçların kurtarıcısı olan zeytinyağı aloe vera ile birleşince mükemmel bir görünüme kavuşmanıza yardımcı oluyor. Düzenli kullanımda gözlerinize inanamayacağınız ışıl ışıl saçlara kavuşmak için hafta da bir kez bu maskeyi yapmanızda fayda vardır. 2 adet aloe vera sapı, bir çorba kaşığı zeytinyağını bir kapta karıştırın. Aloe veranın jelini çay kaşığı yardımı ile çıkarın. İyice karıştırdıktan sonra kremsi bir kıvam olacaktır. Bu kremsi kıvamı saçlarınızın diplerine uygulayarak saçlarınızda yaklaşık olarak 15 ila 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Dilerseniz haftada bir dilerseniz de hafta da iki defa uygulayabilirsiniz.

 

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here