Buhar Kazanlı Ütü Nedir?

0
1353
views

Ütü artık hayatımızda kıyafet ve giyim alanında olan ve bu kıyafetleri gidermemize yarayan güzel bir buluş. Bu ütüler ilk zamanlarda kömürlü olarak kullanılıyordu ve yapımı ve hazırlanması çok zordu. Üstelik sadece zenginler ve parası olanlar böyle kömürlü bir ütüye sahip olabiliyordu. Günümüzün gelişen teknolojisi ve bilimi sayesinde artık evlerimize lüks denilebilecek ütüler girmeye başladı. Çoğunun içerisinde bir haznesi var ve ütüler buradan suyu koymanız yoluyla buharı kıyafetlere basarak işlerini yapıyor. Buhar, sıcak olduğu için kıyafet üzerindeki kırışıklıkların an itibari ile açılmasını sağlıyor. Bu da giyildiğinde hoş ve güzel bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor. Ütüler normal anlamda ikiye ayrılırlar bunlar normal buharlı ütüler ve jeneratörlü de denilen buhar kazanlı ütülerdir.

Buhar Kazanlı Ütü ile Normal Ütüler Arasındaki Fark Nedir?

Normal ve birçok kişinin evinde bulundurduğu ütülerde su haznesi doldurularak suyun ısınması beklenir. Su yüksek sıcaklıklara çıkarak buhara dönüşür ve ütü kullanılabilir hale gelir. Buharlı ütülerin su hazneleri kazanlılara göre göre daha küçük olduğu için koyulan su birkaç saniye içerisinde ısınarak bu ütüler kullanılabilir hale gelir. Ütünün altında bulunan gözeneklerden basınç ile çıkan buhar kumaş üzerindeki kırışıklıklara nüfuz ederek buradaki birbiri üstüne katlanmış ufak ipliklerin açılarak ortadaki kırışıklık görüntüsünün ortadan kaldırılmasını amaçlar.

Buhar Kazanlı Ütülerin Prensibi Farklıdır

Buhar kazanlı ütüler normal ütülere göre farklı bir şekilde çalışır. Kırışıklıkların normal hazneli ütülere göre 2 kat daha iyi ve daha güzel açılmasını sağlar. Bunu yapabilmesinin arkasındaki sır ise kazanlı ütülerin su kapasitesinin diğer ütülere göre daha çok olmasıdır. Normal ütüleri yaklaşık olarak 400 mm gibi ufak bir su haznesine sahipken buharlı ütüler 1 ila 1,5 litreye kadar suyu içinde hapsedebilirler. Bu tarz ütüler ile yapılan ütüler oldukça zevkli olduğu gibi sürekli ütüye su doldurma mecburiyetini ortadan kaldırarak kaliteli ve hızlı bir ütü deneyimini insanlara sunar.

Üretilen Buhar Daha Güçlü

Buhar kazanlı ütülerde üretilen buhar daha güçlü olduğu için normal ütülere göre daha basınçlı vererek kumaşın en derindeki yerlerine kadar buharın enjekte edilmesini sağlar. Buhar kazanlı ütü satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli faktör ise bar faktörüdür. Buradaki bar faktörü, ütünün kazandaki sıvıyı ne kadar basınçlı buhara çevirip püskürttürdüğünün güç göstergesidir. Buradaki bar seviyesi ne kadar yüksek olursa alınan ütüden alınacak performans ta bir hayli yüksek olacaktır. Buhar kazanlı ütülerin kullanımı ise günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Kuru temizlemelerden tutun evlere kadar gelmiştir. Bu tarz buhar kazanlı ütüler diğer ütülere göre fiyat farkını bariz bir şekilde gösterse de diğer ütülere göre sergilediği performans verilen paraya değer. Kolay bir ütü deneyimi yaşamak istiyorsanız bir adet buhar kazanlı ütü sizler de edinebilirsiniz.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here