Bohem Ev Dekorasyonu

0
410
views

Bohem ev dekorasyonu, Fransa’da çıkan Bohem akımının etkisiyle, göçebe hayat yaşayan özgür ve gezgin ruhlu çingene kültüründen etkilenmiş bir tarzdır. Pek çok alanda kendini gösteren Bohem akımı, dekorasyonda da oldukça etkili olmuştur. Kalabalık, renkli, özgür ve canlı bir dekor düzeni anlamına gelen bu tür dekorasyon, düzensiz ve dağınıktır.

Kullanılan renkler Bohem tarzının en büyük göstergesidir. Çingene kültüründen esinlenmesinden dolayı canlı, parlak, pastel, mat ve kontrast renkler kullanılır. Özgür dekorasyon tarzı uygulanırken uyumsuz renkler de oldukça fazla kullanılır. Karmaşık tarz anlamına gelen Bohem tarz dağınıklıkla ön plana çıkar.

Bohem Tarzda Desen Kullanımı

Bohem ev dekorasyonu oluşturmak için renk dışında kullanılan desenler de oldukça önemlidir. Mobilya kaplamalarında, battaniyelerde, kırlentlerde ve yastıklarda kullanılan desenler Bohem tarzını yansıtmalıdır. Genellikle geometrik formlar ve doğal baskıların kullanıldığı bu konseptte çiçek desenli koltuklar, çizgili nevresimler, örgülü battaniyeler örnek verilebilir.

Eşyalar dışında duvarların da farklı renk ve desenlerde duvar kağıtları ile kaplanması bohem ev dekorasyonu tarzını destekleyecektir. Mobilyaların çok renkli ve desenli olması durumunduysa ev duvarlarında daha ağır ve koyu renkler tercih edilebilir.

Bohem Dekorasyonda Eşyalar

Bohem tarzını seviyorsanız ve bu şekilde bir dekorasyon yapmak istiyorsanız sık yer değiştirilebilen modelleri tercih etmelisiniz. Minderlerden oluşan oturma gruplarında kullanacağınız kırlent ve yastıklarla özgür, rahat ve dağınık bir oturma alanı yaratabilirsiniz. Bohem tarzın özelliği de zaten dağınık olmasıdır. Alçak sehpalar ve minderler kullanılarak da küçük bir oturma alanı tasarlanabilir. Evin duvar kenarlarında kullanılacak alçak koltuklar da yaratıcı görünecektir.

Duvar ve Zeminlerde Kilim

Özgürlüğü temsil eden bohem tarz için ağır mobilyalardan ziyade pratik ve kullanışlı mobilyalar tercih edilir. Pratikçe yeri değiştirilebilen eşyalar, bohem tarzın vazgeçilmezleridir. Mobilyaların yanında zeminlerde ve duvarlarda kullanılacak kilimler de bohem dekorasyonuna destek olacaktır. Ağır ve geniş yer kaplayan halılar yerine küçük boyuttaki kilimler daha özgür duracaktır. Duvarlarda renk veya desen değişimi yapmak istemiyorsanız, duvarlara kilim asmak da doğru tercihtir.

Bohem Dekorasyonun Geometrisi                                                   

Bohem dekorasyonda en fazla kullanılan geometrik şekil dairedir. Mobilyaların şekillerinde veya desenlerinde kullanabileceğiniz daire şekilleri, bohem tarzını yansıtır. Duvar dekorlarında, aksesuarlarda da daire şeklinde desenler kullanabilirsiniz. Aynı zamanda rüya kapanlar örebilir ve daire şeklinde kasnaklara işleyebilirsiniz. Aydınlatma fenerleri için de bunları kullanabilirsiniz.

Doğanın kalabalığından ve özgürlüğünden de esinlenen bohem tarz, doğal ürünlerin kullanımı için de uygun bir konsepttir. Çeşitli bitkileri kullanarak evinize katacağınız canlılık bohem tarzını da yansıtır. Geniş yapraklı ve büyük yer kaplayan bitkiler veya daha küçük boyuttaki kaktüsler kullanılabilir. Daha modern bir görünüm yakalamak isteyenler ise dikey bahçeler kullanabilir. Ev duvarlarına asma yöntemiyle bitki grupları yerleştirilerek dekor kompozisyonu bu şekilde oluşturulur.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here