Antika Ev Tasarımı

0
326
views

Geçmişle bağını koparmak istemeyen kişilerin yapmak istediği antika ev tasarımları günümüzde ilgi odağı olmaya devam ediyor. Ortama nostaljik bir hava katmak için antika mobilyalar, aksesuarlar kullanılabilir. Ucuza da bulabileceğiniz nadide ve ata yadigarı parçalarla güzel bir tasarım yaratmanız mümkün.

Ayrıca antika eşyaların şimdiki eşyalardan daha dayanıklı ve kaliteli olması da onları kullanılır yapıyor. Bu tarz mobilyaların da belli bir dönemin ruhunu taşıması ve kuşaktan kuşağa aktarılacak öyküleri bulunması nedeniyle manevi değerleri var.  Yaratıcılığınızı harekete geçirerek ailenizden kalan eski parçaları değerlendirebilirsiniz. Kendi tarzınızı yansıtan bir vintage görünüm yaratmak çok da zor değil. Çok yıpranmış parçalara ufak dokunuşlarla güzel bir görünüm kazandırabilir ve bunları antika ev tasarımı yapmak için kullanabilirsiniz.

Antika Ev Tasarımı Nasıl Yapılır?

 

Antika ev tasarımı pahada yüksek olan veya olmayan ancak manevi değeri yüksek olan eşyalarla yapılabilir. Antika bir zevke sahip olan kişiler yaşadıkları ortamın nostaljik olmasını ister. Evinizde sergileyeceğiniz antikaların büyük olmasına da gerek yok, bu algıyı küçük bir saat veya pusulayla bile yaratabilirsiniz.  Eskimiş ve kullanmadığınız valizlerinizle bile çok güzel duvar rafları yapabilirsiniz. Bunları istediğiniz renklere boyayarak duvara monte edebilir ve vintage bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Antika Parçalar Nereden Alınır?

Antika parçaları antika mağazalarından, bitpazarlarından veya müzayedelerden alabilirsiniz. Müzayedelerde antika objelerin geçmiş hikayeleri bilinerek bilinçli satış yapılır.  Korunması en zor ve değerli parçalardan olan antika halı kullanımı da evin nostaljik kurgusuna katkıda bulunabilir. Yalnızca satın almak değil, evde kullanmadığınız eski eşyalardan da antika parçalar elde edebilirsiniz. Yaratıcılığınızı konuşturduğunuzda ortaya çok nostaljik parçalar çıkabilir.

Antika Ev Tasarımında Yapılması Gerekenler

Antika ev tasarımı, antika eşyalar kullanılarak yapılan dekorasyonlardır. Eskimiş olan çeyiz sandıklarınızı,valizlerinizi sehpa olarak kullanabileceğiniz gibi antika aynalar ve tablolar kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm antika eşyalarınızdan bir köşe yaparak burada hoş bir alan oluşturmak da mümkün. Kullanacağınız antika dolaplar, kapılar ve halılar evinize nostaljik bir görünüm katacaktır.

Evinizde bulunan eski ibriği vazo olarak da kullanarak içerisine çiçekler koyabilirsiniz. Kitap okumayı seven kişiler için odanın bir köşesinde ufak kütüphane oluşturulabilir. Antika eşyalar da bu ufak kütüphanede kullanıldığında çok güzel bir alan yaratılmış olur. Kitap raflarınızın önüne koyacağınız antika berjer, ufak tahta sehpalar odanın havasını değiştirmeye yetecektir. Aile büyüklerinden kalan porselen takımlar, tabaklar ve vazolar da konsol üzerinde kullanılarak antika görünüm elde edilebilir.

Antika Eşyaların Kullanımı

Antika eşyaların kullanıldığı bir evde mobilyalar spor tarzda olmamalıdır. Daha çok bakır eşyalar kullanılmalı ve boyamak yerine eski görünümüyle bırakılmalıdır. Ahşap sandıklar boyanırken eski görünümlerine zarar vermeden yapılmalı ve canlı renkler yerine daha natürel renkler kullanılmalıdır. Bu sayede antika görünüm, etkisini yitirmeyecek ve eski eşyalarınızla daha etkili olacaktır

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here