Adet Sancısına Ne İyi Gelir

0
1088
views

Kadınların her ay yaşadıkları adet döngüsü bazı aylarda çeşitli nedenlere bağlı olarak aşırı sancılı şekilde geçebilmektedir. Sancılı geçen adet dönemi, kadınların günlük yaşamlarını da olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Bu sancılı süreci atlatmak için de kadınlar çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Adet sancısı ile başa çıkmak için uygulanabilecek yöntemleri biliyor olmak, sancılı adet sürecinin daha rahat atlatılmasını sağlamaktadır. Adet sancısı ile başa çıkmak için tüketilebilecek bitki çaylarının yanı sıra uygulanabilecek bazı yöntemler de bulunmaktadır.

Adet Sancısı İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Adet sancısı ile başa çıkmak için yapılması uygulanması gereken yöntemlerden biri sırt bölgesine ya da kasık bölgesine sıcak su torbası konulmalıdır. Sırt bölgesine ya da alt karın bölgesine konacak olan sıcak su torbası, adet sancısının hafiflemesine yardımcı olabileceği gibi aynı bölgelere sıcak havlu uygulaması da adet sancısı açısından rahatlama sağlayabilecektir.

Fiziksel egzersiz yapılması vücutta endorfin salgılanmasını sağlamakta ve bu nedenle hafif egzersiz yapılması durumunda vücutta endorfin salgılanması ile adet sancısında hafifleme sağlanabilmektedir. Adet sancısı ile başa çıkmak için uygulanabilecek olan bir diğer yöntem ise ılık banyo yapılması ya da alt karın bölgesine lavanta yağı kullanılarak yirmi dakika kadar masaj yapılmasıdır.

Adet Sancısına İyi Gelen Besinler

Adet sancısı ile başa çıkmak ya da adet döneminin neden olduğu şişme ve adet kasılmaları gibi sorunlara karşı rahatlama sağlaması nedeni ile kullanılabilecek bazı bitki çayları ve besinler bulunmaktadır. Adet sancısını gidermek için kullanılabilecek en etkili bitkiler ise rezene, dereotu, tarçın, papatya, maydanoz ve zencefildir. Tüm bu bitkiler çay şeklinde tüketilmesi halinde adet sancısına karşı rahatlama sağlamaya yaramaktadır.

Ayrıca süt ve süt ürünlerinin tüketimi de adet sancılarının hafiflemesine yardımcı olabileceği gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi de adet sancılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra pekmez, muz, ceviz, balık, fıstık ve fındık gibi besinleri tüketmek de adet sancılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here